Dlaczego biżuteria ze stali chirurgicznej nie czernieje? Poznaj sekrety stali szlachetnej
Czym jest stal chirurgiczna?
Pierwiastkami tworzącymi stal chirurgiczną są żelazo, tytan i molibden. Jest łatwy w obróbce, antyalergiczny i nie powoduje korozji. W medycynie wykorzystuje się stal chirurgiczną. Wykorzystuje się go także w innych dziedzinach. Ten rodzaj stali idealnie nadaje się do wyrobu kolczyków, bransoletek, naszyjników, pierścionków, zegarków i innych akcesoriów.
Stal chirurgiczna – główne cechy
Do produkcji biżuterii używa się stopu 316L, który świetnie opiera się korozji. Stal szlachetna nie utlenia się, nie czernieje i nie śniedzieje. Posiada wysoką odporność na warunki atmosferyczne, a także promienie UV, dzięki czemu na długo zachowa swój blask. Stal jubilerska jest materiałem łatwym w obróbce, można ją zginać, odlewać i ciąć. Jest odporny na uszkodzenia i pęknięcia. Biżuteria ze stali szlachetnej do złudzenia przypominają wyroby ze złota czy srebra, a przy tym są znacznie tańsze. Ozdoby stalowe mogą nosić osoby uczulone na srebro i nikiel, ponieważ są lekkie, nie wydzielają metalicznego zapachu i nie powodują alergii.
Czy stal chirurgiczna ciemnieje?
Stal chirurgiczna nie ciemnieje, nie zmienia koloru, nie traci blasku. Pod wpływem wody nie pozostawia śladów na skórze, nie utlenia się. Nie rdzewieje. Błyszczy przez wiele lat.
Dlaczego biżuteria ze stali chirurgicznej nie czernieje?
Stal jubilerska zawiera chrom, który tworzy na jej powierzchni tzw. warstwę pasywną. Tlenki chromu zabezpieczają biżuterię przed działaniem wilgoci. Odnawiają się samoczynnie i na bieżąco wypełniają luki powstałe w wyniku uszkodzeń.
Czy można się kąpać w biżuterii ze stali chirurgicznej?
Mimo że stal chirurgiczna jest odporna na wilgoć, trzeba unikać długotrwałego kontaktu biżuterii z wodą. Przed kąpielą należy zdjąć całą biżuterię. Przed wyjściem na basen i przed sprzątaniem domu zdejmujemy bransoletki i pierścionki. Używając perfum, należy zachować ostrożność, ponieważ zawierają one alkohol. Biżuterię zdejmujemy na noc, kiedy odwiedzamy salon lub przed uprawianiem sportu. Stal nierdzewna nie jest niezniszczalna.
Czy stal chirurgiczna może uczulać?
W przypadku biżuterii nikiel jest najczęstszą przyczyną reakcji alergicznych skóry. Stal nierdzewna także zawiera ten pierwiastek, ale nie uwalnia go do naszego organizmu. Dlatego wyroby ze stali szlachetnej są hipoalergiczne i bezpieczne. Alergicy mogą je nosić codziennie, bez narażania się na swędzącą wysypkę, pieczenie i zaczerwienienie skóry.
Czy zdarzają się przypadki, że stal chirurgiczna ciemnieje?
Tak, główną przyczyną czernienia biżuterii ze stali chirurgicznej jest niewłaściwe użytkowanie, np. w przypadku długotrwałego kontaktu z wilgocią czy też na skutek reakcji z substancjami chemicznymi oraz perfumami.
Czasem zdarza się też, że biżuteria ciemnieje, ponieważ jest po prostu brudna :)
Jak czyścić biżuterię wykonaną ze stali chirurgicznej?
Biżuteria ze stali jest łatwa w pielęgnacji. Wystarczy regularnie przecierać je miękką, lekko wilgotną szmatką, a później dokładnie wycierać do sucha. Silniejsze zabrudzenia usuniemy wodą z mydłem, pastą do zębów, słabym roztworem sody oczyszczonej lub octu. Przed czyszczeniem biżuterię zwilżamy. Preparat czyszczący nanosimy gąbką lub ściereczką, nie wolno używać materiałów, które mogłyby zarysować stal np. szorstka strona zmywaka. Precjoza delikatnie pocieramy, następnie spłukujemy pod bieżącą wodą i wycieramy ręcznikiem papierowym. Przy czyszczeniu biżuterii ze stali nierdzewnej należy zwrócić uwagę, by nie uszkodzić ich dodatkowych elementów np. kamieni, pereł, koralików.